Neden Arama Motoru Optimizasyonu Yaptırmalıyız

Google , günümüzde en büyük, en güçlü ve en önemli arama motorudur. Rakip olarak bing ya da yandex görülse de hiçbirisi google ‘ın yerini alabilmiş değildir. Çünkü google basittir, stabildir, hızlıdır …

Gelelim Google ‘ın ve İnternet Dünyasının önemine. Günümüzde hemen hemen hepimiz bir ürün alacağımız zaman, internete gireriz, araştırırız, okuruz, inceleriz, fiyatlarına bakarız, sonra mağazalara bakarız ve ürünü gerek mağazadan gerek ise internetten satın alırız.

İnternet sitelerinin kurulmasında bir çok amaç olabilir. Bunların en büyük kısmı günümüzde e-ticaret siteleri olarak görünmektedir. Bir cep telefonunu günümüzde yüzlerce firma satmaktadır. Peki siz Google ‘a “en ucuz XXX model cep telefonu ” dediğinizde sizin karşınıza en üstte hangi site çıkacak?

İşte bunun başlıca 2 yolu vardır. 1 Google Reklamları yani Google Adwords, 2 SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu. Google Adwords kısmına ileriki bir makalede değiniyor olacağız. Şuan işimiz SEO tarafı.

Google bir arama yaptığınızda belli başlı siteleri size sıra ile sergilemektedir. Bu konuda Google 70 kadar ana kritere ve daha bir çok kritere göre siteleri değerlendirmekte, puanlamakta ve bu puana göre de sıralamaktadır.

Kimileri bilmiyor olsa da belli başlı bir kelime de başa çıkmak satış patlaması yaratacak, inanılmaz işler yaptıracak bir etmendir. Örnek vermek gerekirse;

Tek bir telefon, Samsung Galaxy S4 ‘ü düşünelim.

Samsung Galaxy S4 Google verilerine göre (Sadece Türkiye ve Türkçe dikkate alınmıştır) ayda ortalama 246.000 defa aranmaktadır, yani günde 8.200 defa yapar, en ucuz S4 2.400 defa aranmaktadır, bu da günde 80 defa yapar, en ucuz samsung ise 720 defa aranmaktadır, ki bu da günde 24 defa yapmaktadır. Diğer benzer aramalar ile Samsung Galaxy S4 günümüzde ortalama 10.000 defa aranmaktadır. Bu kelimelerde en üstte olmak demek günde ortalama 10.000 ziyaretçi demektir. Bu kelimlerde en üstte olan ve Samsung Galaxy S4 satışı yapan bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünün? Başka sözüm yok hakim bey !

Özet ile Google SEO işte bu işi yapar. Peki bu seo işi maliyeti nedir, neden Google reklam yani Google Adwords değil de SEO derseniz , bunu da ileriki yazılarımızda açıklıyor olacağız.

İşte biz de bu işler yüzünden küçük bir takım olarak Eskişehir ‘de Google SEO hizmeti vermekteyiz. Biz çoğu SEO ‘nun aksine yüz yüze görüşmeye önem vermekte ve müşterilerimiz ile toplantılar yapıp anladıktan sonra bu işe başlamayı tercih etmekteyiz.

Neden Arama Motoru Optimizasyonu Yaptırmalıyız” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: Yaşar KIYAK - Teknoloji, SEO ve Online Alışveriş Blog

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>