İzole Halı

İzole halı diğer bir adıyla yalıtkan paspas diğer bir adıyla dielektrik paspas , adı farklı olsa da aslında tüm ürünler aynıdır. Elektrik panoları gibi elektrik tehlikesi olan bölgelerde ayak altına serilen kauçuk malzemeden üretilmiş olan izole halılar ile toprak teması kesilerek elektrik çarpmalarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

izole halı

Teknik olarak elektrik ile uğraşan kişinin toprak ile teması olmadığı anda dokunduğu kabloda elektrik olsa bile üzerinden akım geçmeyeceği için elektrik çarpmayacaktır. Bu amaçla izole (elektrikçi) eldiven, izole çizme veya izole ayakkabı gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Bu ürünler kullanım yerine göre ihtiyaç göstermektedir.

Elektrikçi ürünü olarak geçen bu ürünlerin hepsi belirli testlere tabi tutulmak zorundadır. Bu testler başlıca VDE0303 (DIN 53 481), TS  5119, EN 60243-1 ve EN 61111- 1 testleridir.

Başta konumuz olan izole halılar olmak üzere tüm elektrikçi ürünlerde teste, sonuca ve amaca göre kategoriler vardır. Bu kategorilere göre de dayanım değerleri değişmektedir. İzole halılar dayanımına göre 1kV ‘dan 36kV ‘ a değişmektedir. Tabiki bu dayanımın da belirli bir maksimum süresi vardır. İzole halılar bu dayanıma sahip olabilmek için genellikle 2mm ile 5mm arası kalınlıklarda üretilmektedir.

Ayrıca izole halılar gri, siyah, gri üzeri sarı uyarı şeritli, siyah üzeri sarı uyarı şeritli olarak üretilebilmektedir.

İzole halılar bazı markalarda 1mtx1mt kalınlığında fabrikasyon üretilmekte olup bazı markalarda 1mt X 10 mt top rulo olarak üretilmektedir. Top ruloda isteğe özel kesim satıcı firmalar tarafından yapılmaktadır.

Günümüzde 10kV ya dayanan en uygun fiyatlı izole halı yaklaşık mt fiyatı 20,25 ₺ + KDV ( %18) civarındadır.

Elektrik korumasına karşı en önemli iş güvenliği malzemelerinin başında gelen izole halılar bir işletmenin olmazsa olmazı konumunda olup güncel bakanlık müfettişleri denetimlerinde muhakkak özenle dikkate alınmaktadır.

 

İzole Halı” üzerine 2 düşünce

  1. Bayram Tetik

    Merhabalar
    Sürekli nemli duran ıslak ve toprak zeminli mantar tesisimdeki koridorlar için ne tavsiye edersiniz?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>