Başlıca SEO Terimleri

Bu yazımızda kısaca ve hızlı başlıca bazı seo terimlerinin neler olduğunu açıklamaya çalışacağız.

SEO : Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu.

H Tags : H Etiketleri yani başlık etiketleridir. Bir yazıda H1 en büyük başlıktır ve yazının ana başlığı anlamına gelir. İleride H etiketleri kullanımı adlı makalemizde buna deyineceğiz. Başlık önem derecesi düştükçe H2, H3 , H3 kullanılabilir.

PR : PageRank : Google ‘ın siteye verdiği puandır. Yani başlayan bir site 0 puan ile başlar. Sonraları bu puan google ın gözündeki değerine göre yükselir. Google ın yaptığı ama zamanının tam belli olmadığı güncellemeler ile tekrar güncellenir. Hemen önemli bir bilgi yalnışını da düzeltelim. Google PR nin yüksek olması siteyi yukarı taşımaz, yukarıda olan sitenin Google PR si yüksek olur.

Rel = “nofollow” : bir html kodudur. google botlarına linki takip etme demektir. Bu tip backlinkler takip edilmeyeceği için fayda sağlamaz.

Rel = “dofollow” : bir html kodudur. google botlarına nofollow un aksine linki takip et demektir. SEO da önemli fayda sağlar. Ama yazılmasa da default olarak dofollow olduğundan yazılmasına gerek görülmez.


Backlink : Bir web sitesinin bir resimden, yazıdan ya da doğrudan site adresi ile başka bir siteye link vermesi durumudur.

Örneğin :

Eskişehir SEO Web = yandaki 3 kelime üzerinden sitemize backlink verilmiştir ( Tam anlamıyla backlink olması için dış bir siteden olması gereklidir, bunlar örnek amaçlıdır)

Eskişehir SEO işleri için www.yasarkiyak.com.tr ye başvurabilirsiniz.

Bir de resmin üzerine tıkladığınızda bir siteye gitmesi durumu backlink olarak değerlendirilebilir. Örneğin aşağıdaki resime tıkanında.

Ancak tekrar belirtelim unutmamalı ki bunların bir X sitesinden bir Y sitesine olması gereklidir. Bunların değeri ve faydası konusunda da ileride backlink alım şekli ve backlink faydası makalelerimizde görebilirsiniz.

eskişehir google seo

Dmoz : Dünyanın en büyük dizinidir. Sitenin buraya kayıt olmasının seo açısından etkileri vardır. Ayrıca bu dizinden bu şekilde backlink alınır. Kayıt ücretsizdir. Kayıt başvuruları her zaman onaylanmaz. İleride dmoz başvurusu nasıl yapılır adlı makalemizde püf noktalarına erişebilirsiniz.

Pingleme : Arama motoruna haber vererek yeni linkleri bildirmektedir. Bu sayede yazılarımız yani linklerimiz daha hızlı indexlenmiş olur.

İndexlenme : Arama motorunda o sayfanın yani o linkin kayıt edilmesi ve arama sonuçlarında görünmesi durumudur.

Keywords : Anahtar kelimeler demektir. İlgili sayfanın, yazının, sitenin aramalarda öne çıkmasını istediğimiz kelimelerdir. Keywords kullanımı önemlidir . İçerik ile ilgili olmalıdır. Yine ileride keywords kullanımı adlı makalemiz yayınlanacaktır.

 

Başlıca SEO Terimleri” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: Yaşar KIYAK - Teknoloji, SEO ve Online Alışveriş Blog

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>