Dmoz Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle Dmoz nedir , ne iş yapar , nasıl çalışır ve dmoz un faydası nedir den biraz bahsedelim sonra ise Dmoz kaydı yani dmoz başvurusu ile püf noktalarımızı anlatalım.

Dmoz kelime olarak Directory Mozilla nın kısaltılmış halidir. Bir diğer adı da ODP yani Open Directory Project yani Türkçesi Açık Dizin Projesidir. Dmoz özet ile web sitelerinin ve kısa açıklamalarının bulunduğu bir web dizinidir. Bu dizin bir çok arama motoru tarafından dikkatle izlenir. Çünkü Dmoz dizinine kayıt olmak için editör onayından geçmek gerekir ve bu şekilde dmoz da sadece gerçekten işe yarar siteler sergilenmektedir.

Dmoz a kategori seçildikten sonra belli bilgiler ile kayıt yapılır ve editörler tarafından onaylandıktan sonra siteniz dmoz dizinine eklenir, bu sayede hem arama motorlarındaki değeri artar hem de pagerank i 7 olan bir siteden backlink almış olursunuz. Bu şekilde de sitenizin pagerank ı olumlu yönde etkilenmiş olur.

Peki gelelim DMOZ kayıt işine. Bu konuda herkesin belki farklı yöntemleri vardır. Biz ise bu konuda tecrübemize dayanarak bir basit yöntem belirtmek istiyoruz. Tabi şöyle bir durumda var insanlar çok fazla bu işin detayını bilmediği için genelde hata yapıyorlar ama olmayınca forumlarda karşımıza çıkıyor ki 50 TL , 100 TL gibi paralar istenerek ücretsiz bir dizine ve onaylanma garantisi olmadan kayıt başvurusu yapanlar da olabiliyor.

dmoz kayıt başvuru

Bu makalemizi okuyan bir kişinin eğer ki sitesi uygun ise başvurusunun onaylanması muhtemeldir.

Şimdi gelelim adım adım anlatmaya. Öncelikle dmoz için http://www.dmoz.org/ adresine giriyoruz. Bu konuda bizim en önemli tavsiyemiz şu, kopya çekmek. Aynı sektörde yada benzer bir site tespit edin Dmoz kaydı olan ve kopya çekin. Çünkü çok fazla kategori var ve hangisi olacağı net olmayabiliyor.

Hadi bir örnek verelim mesela ben bir elektrik taahhüt şirketinin sitesini eklemek istiyorum, ana sayfadaki arama kutucuğuna elektrik yazdım ve arattım. Bana bir sürü site listelendi ve oradan gördüm ki sitelerin bir çoğu World: Türkçe: Ekonomi ve İş Dünyası: Elektrik ve Elektronik: Elektrik Taahhüt kategorisinde yer alıyor. Kategoriyi tıkladım ve yukardan sağdan adres öneri tıklıyoruz. Site adresini başında http://www. olacak şekilde yazıyoruz.Site başlığına muhakkak iş yeri adınızı ki site adınız ile bağlantılı olmalı yani site adınıza yakın adı yazıyoruz. Örneğin www.yasarkiyak.com.tr için Yaşar KIYAK yada Yaşar Elektrik ya da KIYAK Elektrik olabilir. Site açıklamasında kategorideki diğerlerinden kopya çekerek onaylanan içeriğe yakın sizi, sitenizi anlatan bir içerik giriyoruz. E-posta adresi giriyoruz ki bu aynı domainden olması çok etkin oluyor. Yani www.yasarkiyak.com.tr için yasarkiyak@gmail.com yerine yk@yasarkiyak.com.tr olması doğru olacaktır. Kullanıcı doğrulamasını yazıyoruz ve en altta gönder butonuna basıyoruz. Siteniz uygun ise yaklaşık 1 ayda sonuçlanmaktadır. Sitenizin en az 6 aylık olması, içeriğinin doğru ve dolu olması, sitenizin fayda değeri iyi ise onaylanmaması için bir neden yoktur. Sonuç olarak Dmoz a kayıt olmak çok iyidir çünkü Dmoz un SEO açısından önemi vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>